Apple iPhone 12 için Kendi 5G Anten Modüllerini Tasarlıyor

Apple iPhone 12 için Kendi 5G Anten Modüllerini Tasarlıyor

Apple, iPhone 12’de 5G için gereken anten modüllerini tasarlayacak. Şirket daha önce Qualcomm’un QTM525 mmWave anten modülünü kullanmayı planlamıştı, ancak tasarımı iPhone 12 tasarımıyla uyumlu değildi.

Bu nedenle şirket kendi mmWave anten modüllerini tasarlamaya karar verdi. Bununla birlikte, mühendisleri de Qualcomm modem ve anten modüllerini kullanan başka bir tasarım üzerinde çalışıyor. Bu ikinci seçenek, kendi anten modüllerinin zamanında hazır olmaması durumunda şirket tarafından yedek olarak kullanılabilir. Bu modem ve anten kombinasyonu Apple’ı iPhone 12’nin kalınlığını artırmaya zorlayacak.

Anten tasarlamak zor bir iştir ve Apple bunları daha önce tasarlarken, sonuçlar yıldızdan daha azdı – anten kapağını hatırlıyor musunuz? Ayrıca 5G mmWave anten modülleri tasarlamak son derece zor olacak. 5G bileşenleri hala yeni ve Apple, Qualcomm’un Snapdragon X55 5G modemi ile birlikte kendi anten modülünü kullanıyorsa, ortaya çıkabilecek bir takım sorunlar var.

5G iPhone, bir radyo sinyali ışını oluşturmak için birlikte çalışan iki parçalı bir “aşamalı dizi” anteni kullanacaktır. Işın anten hareket etmeden elektronik olarak farklı yönlere yönlendirilebilir. Modem yongası ve anten modülü, bunun düzgün çalışması için birlikte çalışıyor. İki parçanın farklı şirketler tarafından yapılması, bazı belirsizlikler getirebilir ve genel tasarımın zorluk seviyesini artırabilir.

Apple, Qualcomm’dan modem tedarik etmeyi bırakmış ve bunun yerine iki şirket arasında büyük bir yasal savaş başladıktan sonra Intel’e geçmiştir. Ancak Intel, 5G modemin geliştirme son tarihini karşılayamadığında, Apple 2020’de 5G iPhone’ları başlatabileceğinden emin olmak istediği için Qualcomm ile tüm sorunları çözmek zorunda kaldı. Intel sonunda modem işini Apple’a sattı. Kaynaklar, kendi modemi üzerinde çalıştığı için ikincisi için kullanışlı olacak, ancak en azından 2021’e kadar çıkış yapması beklenmiyor.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir