iOS 7 ve MAC OS 10.9 için geri sayım başladı

Apple’ın dünyanın dört bir yanından gelen geliştiricileri ağırladığı WWDC 2013 etkinliği bu yıl 10 Haziran Pazartesi günü başlayacak.San Francisco’daki Moscone Center binasında düzenlenecek etkinliğin ilk gününde özel bir açılış toplantısı da yapılacak. AllThingsD’nin haberine göre Apple bu toplantıda yeni ürünlerini görücüye çıkarmayı da planlıyor.

Apple geçmişte de WWDC etkinliklerinin açılış toplantılarında önemli ürün duyuruları gerçekleştirmişti. 2008, 2009 ve 2010 yıllarının iPhone modelleri bu etkinlikte tanıtılmıştı. Ancak Apple son iki yıldır bu etkinlikte iPhone tanıtımı yapmıyor, bunun yerine daha çok iOS ve OS X işletim sistemlerinin yeni sürümlerini tanıtmakla meşgul oluyor. Tabii ki, geçtiğimiz yılın etkinliğinde yeni MacBook dizüstü bilgisayar modellerinin burada tanıtıldığını unutmamak gerekiyor.
WWDC 2013′ün açılış toplantısının en önemli duyurusu büyük ihtimalle iOS 7 olacak. Yeni sürümün ne gibi nitelikler taşıyacağı konusunda karmaşık görüşler dile getiriliyor. Bazıları radikal değişikliklerin olacağını söylerken bazıları da Apple’ın daha muhafazakar bir tutum izleyeceğini öne sürüyor. iOS 7′nin Windows Phone gibi sadeliği koruyacağını ve yine kolay kullanılacağını, bununla birlikte yeni ikonlar, yeniden tasarlanmış çubuklar, Vimeo ve Flickr entegrasyonu gibi unsurların iOS 7′de yer alacağı söyleniyor.
Bu arada Apple’ın WWDC 2013 kapsamında OS X’in en son versiyonu olan 10.9′u da tanıtması bekleniyor. Sızan bilgilere bakılırsa, Siri ve Apple Haritalar OS X 10.9′un en önemli yenilikleri arasında bulunacak. Bu arada Intel’in Haswell işlemcilerini barındıran yeni MacBook dizüstü bilgisayarlar da beklenenler listesinde yer alıyor.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir